NCP512SQ31T1G
onsemi
Product No:
NCP512SQ31T1G
Description:
IC REG LINEAR 3.1V 80MA SC88A
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 1 µA
Voltage - Input (Max) 6V
PSRR 50dB (1kHz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 80mA
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.1V
Voltage Dropout (Max) 0.3V @ 80mA