NCP553SQ25T1G
onsemi
Product No:
NCP553SQ25T1G
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 80MA SC82AB
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 1 µA
Voltage - Input (Max) 12V
Number of Regulators 1
Current - Output 80mA
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage Dropout (Max) 1.4V @ 80mA