NCP553SQ33T1
onsemi
Product No:
NCP553SQ33T1
Package:
SC-82AB
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 80MA SC82AB
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 1 µA
Voltage - Input (Max) 12V
PSRR -
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 80mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 6 µA
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SC-82AB
Control Features -
Series NOCAP™
Package / Case SC-82A, SOT-343
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage Dropout (Max) 1V @ 80mA