NCP563SQ27T1G
onsemi
Product No:
NCP563SQ27T1G
Description:
IC REG LINEAR 2.7V 80MA SC82AB
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 1 µA
Voltage - Input (Max) 6V
Number of Regulators 1
Current - Output 80mA
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.7V
Voltage Dropout (Max) 0.4V @ 80mA