NCP5662MN15R2G
onsemi
Product No:
NCP5662MN15R2G
Package:
8-DFN (4x4)
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 2A 8DFN
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 3 mA
PSRR 70dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
Voltage - Input (Max) 9V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 2A
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package 8-DFN (4x4)
Control Features Enable
Series -
Package / Case 8-VDFN Exposed Pad
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V
Voltage Dropout (Max) 1.3V @ 2A