NCP566ST12T3G
onsemi
Product No:
NCP566ST12T3G
Package:
SOT-223 (TO-261)
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 1.5A SOT223
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 3 mA
PSRR 85dB ~ 75db (120Hz ~ 1kHz)
Voltage - Input (Max) 9V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 1.5A
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SOT-223 (TO-261)
Control Features -
Series -
Package / Case TO-261-4, TO-261AA
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V
Voltage Dropout (Max) 1.3V @ 1.5A