NCP580SQ15T1G
onsemi
Product No:
NCP580SQ15T1G
Manufacturer:
onsemi
Package:
SC-82AB
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 120MA SC82AB
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 160 µA
PSRR 75dB (1kHz)
Voltage - Input (Max) 6V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 120mA
Output Configuration Positive
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SC-82AB
Control Features Enable
Series -
Package / Case SC-82A, SOT-343
Protection Features Over Current
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V
Voltage Dropout (Max) 0.7V @ 120mA