NCP582DXV33T2G
onsemi
Product No:
NCP582DXV33T2G
Package:
SOT-563
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT563
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 95 µA
PSRR 70dB ~ 60dB (1kHz ~ 10kHz)
Voltage - Input (Max) 6V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 150mA
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SOT-563
Control Features Enable
Series -
Package / Case SOT-563, SOT-666
Protection Features Over Current
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage Dropout (Max) 0.35V @ 150mA