NCP584HSN26T1G
onsemi
Product No:
NCP584HSN26T1G
Package:
SOT-23-5
Description:
IC REG LINEAR 2.6V 200MA SOT23-5
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 70 µA
PSRR -
Voltage - Input (Max) 6V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 200mA
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SOT-23-5
Control Features Enable
Series -
Package / Case SC-74A, SOT-753
Protection Features Over Current
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.6V
Voltage Dropout (Max) 0.2V @ 200mA