NCP585DSAN18T1G
onsemi
Product No:
NCP585DSAN18T1G
Package:
6-HSON (2.9x3)
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 300MA 6HSON
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 90 µA
Voltage - Input (Max) 6V
Number of Regulators 1
Current - Output 300mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 111 µA
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 6-HSON (2.9x3)
Control Features Enable
Series -
Package / Case 6-VQFN Exposed Pad
Protection Features Over Current
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage Dropout (Max) 0.45V @ 300mA