NCP585DSN33T1G
onsemi
Product No:
NCP585DSN33T1G
Package:
SOT-23-5
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 300MA SOT23-5
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 90 µA
Voltage - Input (Max) 6V
Number of Regulators 1
Current - Output 300mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 111 µA
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SOT-23-5
Control Features Enable
Series -
Package / Case SC-74A, SOT-753
Protection Features Over Current
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage Dropout (Max) 0.35V @ 300mA