NCP59151DS18R4G
onsemi
Product No:
NCP59151DS18R4G
Manufacturer:
onsemi
Package:
D2PAK-5
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 1.5A D2PAK-5
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
PSRR -
Voltage - Input (Max) 13.5V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 1.5A
Output Configuration Positive
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package D2PAK-5
Control Features Enable, Error Flag
Series -
Package / Case TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 1.5A