NCP612SQ27T2G
onsemi
Product No:
NCP612SQ27T2G
Description:
IC REG LINEAR 2.7V 100MA SC88A
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 90 µA
Voltage - Input (Max) 6V
Number of Regulators 1
Current - Output 100mA
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.7V
Voltage Dropout (Max) 0.38V @ 100mA