NCP690MN25T2G
onsemi
Product No:
NCP690MN25T2G
Manufacturer:
onsemi
Package:
6-DFN (3x3)
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 1A 6DFN
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 200 µA
Voltage - Input (Max) 6V
PSRR -
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 1A
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 240 µA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 6-DFN (3x3)
Control Features -
Series -
Package / Case 6-VDFN Exposed Pad
Protection Features Over Temperature, Short Circuit
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage Dropout (Max) 0.3V @ 1A