NCP694H25HT1G
onsemi
Product No:
NCP694H25HT1G
Package:
SOT-89-5
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 1A SOT89-5
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 100 µA
PSRR 70dB (1kHz)
Voltage - Input (Max) 6V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 1A
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SOT-89-5
Control Features Enable
Series -
Package / Case SOT-89-5/6
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage Dropout (Max) 0.32V @ 1A (Typ)