NCP694HSAN12T1G
onsemi
Product No:
NCP694HSAN12T1G
Package:
6-HSON (2.9x3)
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 1A 6HSON
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 100 µA
PSRR 70dB (1kHz)
Voltage - Input (Max) 6V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 1A
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 6-HSON (2.9x3)
Control Features Enable
Series -
Package / Case 6-VQFN Exposed Pad
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V
Voltage Dropout (Max) 0.56V @ 1A (Typ)