NCP699SN28T1G
onsemi
Product No:
NCP699SN28T1G
Package:
5-TSOP
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 150MA 5TSOP
In Stock : 3070
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 90 µA
PSRR 55dB ~ 50dB (120Hz ~ 1kHz)
Voltage - Input (Max) 6V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 150mA
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 5-TSOP
Control Features Enable
Series -
Package / Case SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V
Voltage Dropout (Max) 0.42V @ 150mA