NCP699SN29T1G
onsemi
Product No:
NCP699SN29T1G
Package:
5-TSOP
Description:
IC REG LINEAR 2.9V 150MA 5TSOP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 90 µA
PSRR 55dB ~ 50dB (120Hz ~ 1kHz)
Voltage - Input (Max) 6V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 150mA
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package 5-TSOP
Control Features Enable
Series -
Package / Case SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.9V
Voltage Dropout (Max) 0.42V @ 150mA