NCP700BSN18T1G
onsemi
Product No:
NCP700BSN18T1G
Manufacturer:
onsemi
Package:
5-TSOP
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 200MA 5TSOP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 110 µA
Voltage - Input (Max) 5.5V
PSRR 82dB (1kHz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 200mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 130 µA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 5-TSOP
Control Features Enable
Series -
Package / Case SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V