NCP700MN300R2G
onsemi
Product No:
NCP700MN300R2G
Package:
6-DFN (2x2.2)
Description:
IC REG LINEAR 3V 200MA 6DFN
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 90 µA
Voltage - Input (Max) 5.5V
PSRR 80dB ~ 65dB (120Hz ~ 10kHz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 200mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 220 µA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 6-DFN (2x2.2)
Control Features Enable
Series -
Package / Case 6-VDFN Exposed Pad
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 3V
Voltage Dropout (Max) 0.2V @ 200mA