NCP715MX18TBG
onsemi
Product No:
NCP715MX18TBG
Package:
6-XDFN (1.5x1.5)
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 50MA 6XDFN
In Stock : 55
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Quiescent (Iq) 4.2 µA
Voltage - Input (Max) 24V
PSRR 60dB (100kHz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 50mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 5.8 µA
Product Status Active
Supplier Device Package 6-XDFN (1.5x1.5)
Control Features -
Series -
Package / Case 6-XFDFN
Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V