NCP715SQ25T2G
onsemi
Product No:
NCP715SQ25T2G
Package:
SC-88A (SC-70-5/SOT-353)
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 50MA SC88A
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Quiescent (Iq) 4.2 µA
Voltage - Input (Max) 24V
PSRR 60dB (100kHz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 50mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 5.8 µA
Product Status Active
Supplier Device Package SC-88A (SC-70-5/SOT-353)
Control Features -
Series -
Package / Case 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage Dropout (Max) 0.45V @ 50mA