NCP718BSN300T1G
onsemi
Product No:
NCP718BSN300T1G
Package:
TSOT-23-5
Description:
IC REG LINEAR 3V 300MA TSOT23-5
In Stock : 1680
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Quiescent (Iq) 8 µA
Voltage - Input (Max) 24V
PSRR 60dB (1kHz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 300mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 300 µA
Product Status Active
Supplier Device Package TSOT-23-5
Control Features Soft Start
Series -
Package / Case SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 3V
Voltage Dropout (Max) 0.465V @ 300mA