NCP729FC18T2G
onsemi
Product No:
NCP729FC18T2G
Package:
4-CSP (1.06x1.06)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 200MA 4CSP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 50 µA
Voltage - Input (Max) 5.5V
PSRR 74dB (56dB (100Hz ~ 10kHz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 200mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 200 µA
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 4-CSP (1.06x1.06)
Control Features Enable
Series -
Package / Case 4-WFBGA, CSPBGA
Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage Dropout (Max) 0.22V @ 200mA