NCP752BMX28TCG
onsemi
Product No:
NCP752BMX28TCG
Package:
6-XDFN (1.5x1.5)
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 200MA 6XDFN
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 25 µA
PSRR -
Voltage - Input (Max) 5.5V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 200mA
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package 6-XDFN (1.5x1.5)
Control Features Enable, Power Good
Series -
Package / Case 6-XFDFN
Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V