NCP752BSN28T1G
onsemi
Product No:
NCP752BSN28T1G
Package:
5-TSOP
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 200MA 5TSOP
In Stock : 1357
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 25 µA
PSRR -
Voltage - Input (Max) 5.5V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 200mA
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 5-TSOP
Control Features Enable, Power Good
Series -
Package / Case SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V