NCP78LC25NTRG
onsemi
Product No:
NCP78LC25NTRG
Package:
5-TSOP
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 100MA 5TSOP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Current - Quiescent (Iq) 1.1 µA
Voltage - Input (Max) 12V
PSRR -
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 100mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 3.6 µA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 5-TSOP
Control Features -
Series -
Package / Case SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Protection Features -
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 1mA