NCV1063AD100R2G
onsemi
Product No:
NCV1063AD100R2G
Package:
16-SOIC
Description:
IC OFFLINE SW MULT TOP 16SOIC
In Stock : 1500
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Topology Boost, Buck, Flyback, Forward
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Breakdown 670V
Product Status Active
Supplier Device Package 16-SOIC
Internal Switch(s) Yes
Control Features Soft Start
Series Automotive, AEC-Q100
Power (Watts) 17.1 W
Fault Protection Current Limiting, Over Load, Over Power, Over Voltage, Short Circuit
Package / Case 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Frequency - Switching 100kHz
Voltage - Start Up 9 V
Mfr onsemi
Duty Cycle 66%
Output Isolation Either
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 8.4V ~ 9.5V