NCV1117DT18T5
onsemi
Product No:
NCV1117DT18T5
Manufacturer:
onsemi
Package:
DPAK
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 1A DPAK
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Current - Quiescent (Iq) 10 mA
PSRR 70dB (120Hz)
Voltage - Input (Max) 20V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 1A
Output Configuration Positive
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package DPAK
Control Features -
Series Automotive, AEC-Q100
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage Dropout (Max) 1.2V @ 800mA