NCV1117ST25T3G
onsemi
Product No:
NCV1117ST25T3G
Package:
SOT-223
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 1A SOT223
In Stock : 18534
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Current - Quiescent (Iq) 10 mA
PSRR 68dB (120Hz)
Voltage - Input (Max) 20V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 1A
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-223
Control Features -
Series Automotive, AEC-Q100
Package / Case TO-261-4, TO-261AA
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage Dropout (Max) 1.2V @ 800mA