NCV2951ACD-3.3R2
onsemi
Product No:
NCV2951ACD-3.3R2
Manufacturer:
onsemi
Package:
8-SOIC
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 100MA 8SOIC
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
PSRR -
Voltage - Input (Max) 30V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 100mA
Output Configuration Positive
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 8-SOIC
Control Features -
Series Automotive, AEC-Q100
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage Dropout (Max) 0.45V @ 100mA