NCV33375ST1.8T3G
onsemi
Product No:
NCV33375ST1.8T3G
Package:
SOT-223 (TO-261)
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 300MA SOT223
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 200 µA
PSRR 75dB (120Hz)
Voltage - Input (Max) 13V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 300mA
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-223 (TO-261)
Control Features Enable
Series Automotive, AEC-Q100
Package / Case TO-261-4, TO-261AA
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 300mA