NCV4266ST33T3G
onsemi
Product No:
NCV4266ST33T3G
Manufacturer:
onsemi
Package:
SOT-223 (TO-261)
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT223
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 150°C
Current - Quiescent (Iq) 200 µA
Voltage - Input (Max) 45V
PSRR 70dB (100Hz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 150mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 15 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SOT-223 (TO-261)
Control Features Enable
Series Automotive, AEC-Q100
Package / Case TO-261-4, TO-261AA
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V