NCV4269AD150R2G
onsemi
Product No:
NCV4269AD150R2G
Package:
8-SOIC
Description:
IC REG LINEAR 5V 150MA 8SOIC
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 250 µA
Voltage - Input (Max) 45V
PSRR -
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 150mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 3 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Not For New Designs
Supplier Device Package 8-SOIC
Control Features Reset
Series Automotive, AEC-Q100
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Protection Features Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 100mA