NCV4274ADS85R4G
onsemi
Product No:
NCV4274ADS85R4G
Package:
D2PAK
Description:
IC REG LINEAR 8.5V 400MA D2PAK
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Quiescent (Iq) 250 µA
Voltage - Input (Max) 40V
PSRR 60dB (100Hz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 400mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 35 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package D2PAK
Control Features -
Series Automotive, AEC-Q100
Package / Case TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Protection Features Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 8.5V
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 250mA