NCV4274DT33RKG
onsemi
Product No:
NCV4274DT33RKG
Package:
DPAK
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 400MA DPAK
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Quiescent (Iq) 250 µA
Voltage - Input (Max) 40V
PSRR 60dB (100Hz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 400mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 45 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package DPAK
Control Features -
Series Automotive, AEC-Q100
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Protection Features Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage Dropout (Max) 1.33V @ 250mA