NCV500SN185T1G
onsemi
Product No:
NCV500SN185T1G
Manufacturer:
onsemi
Package:
5-TSOP
Description:
IC REG LINEAR 1.85V 150MA 5TSOP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 1 µA
Voltage - Input (Max) 6V
PSRR 62dB (1kHz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 150mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 300 µA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 5-TSOP
Control Features Enable
Series Automotive, AEC-Q100
Package / Case SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.85V
Voltage Dropout (Max) 0.01V @ 1mA