NCV5500DTADJRKG
onsemi
Product No:
NCV5500DTADJRKG
Manufacturer:
onsemi
Package:
DPAK-5
Description:
IC REG LIN POS ADJ 500MA DPAK-5
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 500 µA
Voltage - Input (Max) 16V
PSRR 75dB ~ 70dB (120hZ ~ 10kHz)
Output Type Adjustable
Number of Regulators 1
Current - Output 500mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 20 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) 5V
Product Status Active
Supplier Device Package DPAK-5
Control Features Enable
Series Automotive, AEC-Q100
Package / Case TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.25V
Voltage Dropout (Max) 0.7V @ 500mA