NCV551SN25T1
onsemi
Product No:
NCV551SN25T1
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 150MA 5TSOP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 8 µA
Voltage - Input (Max) 12V
Number of Regulators 1
Current - Output 150mA
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage Dropout (Max) 0.22V @ 10mA