NCV551SN28T1G
onsemi
Product No:
NCV551SN28T1G
Package:
5-TSOP
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 150MA 5TSOP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 8 µA
Voltage - Input (Max) 12V
PSRR -
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 150mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 8 µA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package 5-TSOP
Control Features Enable
Series Automotive, AEC-Q100
Package / Case SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V
Voltage Dropout (Max) 0.15V @ 10mA