NCV5661DT12RKG
onsemi
Product No:
NCV5661DT12RKG
Package:
DPAK-5
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 1A DPAK-5
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 3 mA
PSRR 70dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
Voltage - Input (Max) 9V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 1A
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package DPAK-5
Control Features Enable
Series Automotive, AEC-Q100
Package / Case TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V
Voltage Dropout (Max) 1.3V @ 1A