NCV59748ML075TBG
onsemi
Product No:
NCV59748ML075TBG
Package:
10-DFNW (3x3)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG LINEAR 0.75V 1.5A 10DFNW
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Quiescent (Iq) 2 mA
PSRR 75dB ~ 30dB (1kHz ~ 300kHz)
Voltage - Input (Max) 5.5V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 1.5A
Output Configuration Positive
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package 10-DFNW (3x3)
Control Features Enable, Soft Start
Series Automotive, AEC-Q100
Package / Case 10-VFDFN Exposed Pad
Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 0.75V
Voltage Dropout (Max) 1.6V @ 1.5A