NCV6323FELMTW33TBG
onsemi
Product No:
NCV6323FELMTW33TBG
Package:
8-WDFNW (2x2)
Description:
IC REG BUCK 3.3V 1.6A 8WDFNW
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier Yes
Voltage - Input (Max) 5.5V
Output Type Fixed
Current - Output 1.6A
Output Configuration Positive
Topology Buck
Mounting Type Surface Mount, Wettable Flank
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package 8-WDFNW (2x2)
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 2.8V
Series -
Function Step-Down
Package / Case 8-WFDFN Exposed Pad
Frequency - Switching 3MHz
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V