NCV662SQ15T1
onsemi
Product No:
NCV662SQ15T1
Package:
SC-82AB
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 100MA SC82AB
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 1 µA
Voltage - Input (Max) 6V
PSRR -
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 100mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 6 µA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SC-82AB
Control Features Enable
Series Automotive, AEC-Q100
Package / Case SC-82A, SOT-343
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V
Voltage Dropout (Max) 0.95V @ 100mA