NCV8114ASN300T1G
onsemi
Product No:
NCV8114ASN300T1G
Package:
5-TSOP
Description:
IC REG LINEAR 3V 300MA 5TSOP
In Stock : 2995
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Current - Quiescent (Iq) 95 µA
PSRR 75dB (1kHz)
Voltage - Input (Max) 5.5V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 300mA
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package 5-TSOP
Control Features Enable
Series Automotive, AEC-Q100
Package / Case SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 3V
Voltage Dropout (Max) 0.26V @ 300mA