NH1CG160
Littelfuse Inc.
Product No:
NH1CG160
Description:
FUSE SQUARE 160A 500VAC/440VDC
Approval Agency VDE
Current Rating (Amps) 160A
Mounting Type Requires Holder
Size / Dimension 2.953" L x 2.220" W x 1.181" H (75.00mm x 56.40mm x 30.00mm)
Product Status Obsolete
Series -
Voltage Rating - DC 440 VDC
Package / Case Rectangular, Blade
Voltage Rating - AC 500 VAC