NH2CG200
Littelfuse Inc.
Product No:
NH2CG200
Description:
FUSE SQUARE 200A 500VAC/440VDC
Approval Agency VDE
Current Rating (Amps) 200A
Mounting Type Requires Holder
Size / Dimension 2.953" L x 2.530" W x 1.575" H (75.00mm x 64.26mm x 40.00mm)
Product Status Obsolete
Series -
Voltage Rating - DC 440 VDC
Package / Case Rectangular, Blade
Voltage Rating - AC 500 VAC