NH3CG315
Littelfuse Inc.
Product No:
NH3CG315
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE SQUARE 315A 500VAC/440VDC
User Guide
Operating Temperature -
Applications Motor Protection
Response Time Fast Blow
Approval Agency VDE
Current Rating (Amps) 315A
Fuse Type Square
Breaking Capacity @ Rated Voltage 120kA AC, 25kA DC
Mounting Type Requires Holder
Size / Dimension 2.953" L x 2.921" W x 1.969" H (75.00mm x 74.20mm x 50.00mm)
Product Status Obsolete
Series -
Voltage Rating - DC 440 VDC
Package / Case Rectangular, Blade
Voltage Rating - AC 500 VAC