NJM12856DL3-18-TE1
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Product No:
NJM12856DL3-18-TE1
Package:
TO-252-5
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 1A TO252-5
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 600 µA
PSRR 76dB (1kHz)
Voltage - Input (Max) 6.5V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 1A
Output Configuration Positive
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package TO-252-5
Control Features Enable, Soft Start
Series -
Package / Case TO-252-6, DPak (5 Leads + Tab)
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Current
Mfr Nisshinbo Micro Devices Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V