NJM12884U2-15-TE1
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Product No:
NJM12884U2-15-TE1
Package:
SOT-89-5
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 500MA SOT89-5
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 280 µA
PSRR 76dB (1kHz)
Voltage - Input (Max) 6.5V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 500mA
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-89-5
Control Features Enable, Soft Start
Series -
Package / Case SOT-89-5/6
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Current
Mfr Nisshinbo Micro Devices Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V